Rak jelita grubego

Opis choroby

Nowotwór jelita grubego jest często występującym typem nowotworu. Plasuje się na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce.

Rak jelita grubego najczęściej powstaje z tzw. polipów (łagodnych gruczolaków), które ,,nowotworzą” się przez okres 10 lat. Dlatego tak istotne jest wykrycie we wczesnej fazie gdyż daje to szansę na 100% wyleczenia. Rak jelita grubego rozwija się często bezobjawowo przez wiele lat dlatego ważne są badania przesiewowe, które powinno się wykonywać pomimo braku jakichkolwiek objawów. Zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Co piąty pacjent u którego zdiagnozowano raka jelita grubego ma już rozsiew nowotworowy. Najczęściej atakuje również wątrobę, płuca, węzły chłonne, kości i mózg.

Projekt spełnia standardy dostępności: osobom z niepełnosprawnościami zapewnia się, na równi z osobami pełnosprawnymi, dostęp do funduszy europejskich w zakresie: udziału, użytkowania, zrozumienia, komunikowania się, skorzystania z efektów projektu.

Projekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia dostosowane są do przyjęcia osób z niepełnosprawnością ruchową. Zapewniamy również dostęp osobom z innymi niepełnosprawnościami, osoby chcące skorzystać z projektu proszone są o zgłaszanie konieczności zapewnienia udogodnień.