Kolonoskopia

Na czym polega badanie

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka układu pokarmowego za pomocą cienkiej, giętej rurki zwanej endoskopem zakończoną kamerką, która pozwala lekarzowi na oglądnięcie wnętrza jelita grubego.  Endoskop wprowadza się przez odbyt i prowadzi się go aż do jelita cienkiego.

Pacjent przed badaniem musi oczyścić jelita (specjalnym środkiem oczyszczającym), co daje lekarzowi niezakłócony obraz i pozwala na rzetelną diagnozę.

Badanie wykonywane w znieczuleniu pozwala pacjentowi przejść badanie bez bólu i niepotrzebnego stresu a lekarzowi dokładnie przeprowadzić badanie. Kolonoskopia trwa ok. 20-30 minut. Pacjenci, którzy decydują się na badanie w znieczuleniu pozostają na sali wybudzeń przez ok. 1-1,5 h pod opieką pielęgniarki i zespołu anestezjologicznego.

Jeśli podczas zabiegu znajda się polipy czy guzy lekarz może od razu je usunąć za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów jest bezbolesne  i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu pacjent może wrócić do domu. Jeśli usunięcie polipów nie jest możliwe (ze względu np. na jego rozmiar) pacjent jest kierowany do szpitala.

Usunięte polipy są wysyłane do badanie histopatologicznego w celu ich oceny pod katem wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu.

Jeśli badanie nie ujawni niczego niepokojącego powinno się je powtórzyć po ok. 10 latach. Jeśli u pacjenta znaleziono niepokojące zmiany badanie powinno powtórzyć się. To lekarz decyduje po jakim czasie powinno być  przeprowadzone badanie kontrolne.

Przed badanie pacjent przechodzi kwalifikację u lekarza anestezjologa oraz u lekarza endoskopisty. Po badaniu lekarz omawia przebieg badania oraz informuje o ewentualnych dalszych czynnościach terapeutycznych.

Kolonoskopia jest  badaniem bezpiecznym, które można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Jest to jedyne badanie rzetelnie oceniającym stan naszego jelita grubego. Jest zalecana, co 10 lat u osób po 50 roku życia z przeciętnym ryzykiem zachorowania a u osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania od 40 roku życia.

Projekt spełnia standardy dostępności: osobom z niepełnosprawnościami zapewnia się, na równi z osobami pełnosprawnymi, dostęp do funduszy europejskich w zakresie: udziału, użytkowania, zrozumienia, komunikowania się, skorzystania z efektów projektu.

Projekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia dostosowane są do przyjęcia osób z niepełnosprawnością ruchową. Zapewniamy również dostęp osobom z innymi niepełnosprawnościami, osoby chcące skorzystać z projektu proszone są o zgłaszanie konieczności zapewnienia udogodnień.