Najczęściej zadawane pytania: wrzesień-październik 2017

Najczęściej zadawane pytania: wrzesień-październik 2017

Publikujemy listę najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane wykonaniem bezbolesnych badań kolonoskopowych w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego.

Jak długo trwa badanie kolonoskopowe?
Standardowo kolonoskopia trwa od 20 do 40 minut. Przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego (analgosedacji) trzeba uwzględnić dodatkowe 1-1,5h – jest to czas potrzebny na wybudzenie.

Badanie można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jaka jest różnica?
Znieczulenie miejscowe polega na posmarowaniu odbytu maścią znieczulającą. Analgosedacja (znieczulenie ogólne) to płytkie i krótkotrwałe znieczulenie wywoływane poprzez jednoczesne podanie leków nasennych i uspokajających.

Na czym polega znieczulenie ogólne?
Znieczulenie ogólne, które stosowane jest przy badaniu kolonoskopowym, to tzw. analgosedacja, czyli płytkie i krótkotrwałe znieczulenie. Polega na jednoczesnym podaniu dożylnie leków nasennych i uspokajających. Jest to bardzo bezpieczne znieczulenie.

Czy badanie kolonoskopowe boli?
Większość pacjentów nie odczuwa bólu, niemniej jednak każdy ma inny próg odporności na ból. Badanie nie jest przyjemne, dlatego zaleca się, by wykonywać je w analgosedacji (znieczuleniu ogólnym). Pacjent nie odczuwa bólu, lekarzowi natomiast łatwiej jest przeprowadzić dokładne badanie.

Jakie czynniki uniemożliwiają wykonanie badania? Czy bajpasy, stenty, przebyty zawał, nadciśnienie lub cukrzyca są przeciwwskazaniem?
W większości przypadków wymienione czynniki nie wykluczają możliwości przeprowadzenia kolonoskopii. W takich sytuacjach jednak zawsze wymagane jest przeprowadzenie wywiadu z lekarzem, który zakwalifikuje pacjenta do badania. Również osoby, które leczą się na choroby przewlekłe, powinny posiadać zgodę lekarza rodzinnego lub specjalisty.

Badanie kolonoskopowe poprzedza obligatoryjne przygotowanie. Gdzie mogę znaleźć szczegółowe informacje na ten temat?
Dokładny opis przygotowania, wraz z informacją o tym, jakie potrawy można spożywać, zawiera ulotka informacyjna. Ulotka jest dostępna do pobrania na końcu artykułu (w dwóch wersjach – dopołudniowej i popołudniowej – w zależności od pory wykonywania badania).

Elementem przygotowania do badania jest stosowanie diety lekkostrawnej. Które produkty mogę spożywać?
Dieta lekkostrawna składa się z posiłków, które nie obciążają żołądka. Będą to małe porcje dań niesmażonych, potraw gotowanych na parze, w wodzie lub w folii. Dwa dni przed badaniem można spożywać jedynie buliony, galaretki lub kisiele, przy czym wyłącznie te bez czerwonego barwnika. Dzień przed badaniem należy wypić 3l wody (nie można już spożywać żadnych posiłków).

Znieczulenie ogólne budzi moje obawy. Czy istnieje ryzyko niewybudzenia się po badaniu?
Znieczulenie stosowane przy badaniu kolonoskopowym jest bezpieczne, płytkie i krótkotrwałe.

Przyjmuję leki na stałe. Czy na czas przygotowania do badania muszę je odstawić?
Każdy pacjent, który zażywa na stałe leki, powinien wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą, by zapytać, w jaki sposób powinien stosować lekoterapię lub w jaki sposób i na ile odstawić leki.

Inne aktualności